Składowanie gruzu a ochrona środowiska
W Polsce szybko rośnie ilość opadów budowlanych. Powodem tego jest duża liczba nowych inwestycji mieszkaniowych na terenach podmiejskich i wieloma rozbiórkami starych domów. Ogromne ilości odpadów mobilizują firmy zajmujące się recyklingiem do opracowywania coraz doskonalszych metod odzyskiwania surowców.
Niestety, wciąż problemem w Polsce jest wyrzucanie odpadów w miejscach niedozwolonych, najczęściej w lasach. Za takie zachowanie można dostać karę grzywny do 5 000 zł.
Kto może składować gruz?
Odpady budowlane to najczęściej gruz zanieczyszczony zawierający resztki tapet, oklein, płyt kartonowo-gipsowych, szkła, stolarki okiennej i drzwiowej, folii i innych materiałów. Takich odpadów nie można wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci, odpady muszą być oddane do utylizacji. Nie można ich składować na terenie prywatnych posesji czy firmy, a jedynie przechowywać w specjalnych pojemnikach do czasowego gromadzenia odpadów, a następnie zamówić kontener na gruz, który podstawi firma zajmująca się wywozem odpadów budowlanych. Składowanie gruzu może się odbywać tylko w miejscach wyznaczonych do tego przez samorządy lokalne.
Ponowne wykorzystanie gruzu
Jedynie czysty gruz betonowy lub ceglany może być wykorzystany ponownie, a sposobów jego wykorzystania jest wiele. Fundamenty, podsypki i posadzki z gruzu są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Z gruzu można wykonać także elementy małej architektury w ogrodzie, ścieżki i skalniaki.
Współcześnie pojawia się na rynku coraz więcej firm zajmujących się przygotowaniem gruzu do ponownego użycia. W tym celu wykorzystują specjalne maszyny, najczęściej kruszarki, które rozdrabniają duże kawałki gruzu na drobne kamyczki. Rozdrobniony gruz ma duże większe zastosowanie, staje się towarem na sprzedaż. Stosuje się go do utwardzenia powierzchni parkingów oraz jako składnik różnych mieszanek, asfaltu i betonu.
Gruz jest materiałem bardzo trwałym, więc może być wykorzystywany kilka razy. Nowe technologie oczyszczania i obróbki gruzu mają ogromne znaczenie dla ochrony środowiska.