Ustawa śmieciowa. Co mówią nowe przepisy?
Ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, zwana popularnie „Ustawą śmieciową” wprowadziła szereg zmian w funkcjonowaniu gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi. Przeczytaj na naszym blogu, jakie są obowiązujące regulacje po nowelizacji przepisów.
Uchwalona w lipcu 2019 roku ustawa weszła w życie 6 września 2019 roku. Największą zmianą w stosunku do wcześniejszej wersji przepisów jest położenie większego nacisku na segregację odpadów. Segregacja ma być nie dobrowolna, jak miało to miejsce przed wejściem w życie ustawy, lecz obowiązkowa. Obowiązek segregacji śmieci dotyczy wszystkich mieszkańców budynków wielorodzinnych, jak i właścicieli domów jednorodzinnych oraz właścicieli budynków niezamieszkałych, takich jak biurowce, sklepy czy restauracje. Zgodnie z nowelizacją przepisów właściciele tego rodzaju obiektów mogą dobrowolnie przystępować do zorganizowanego przez gminę systemu odbioru odpadów komunalnych.
Jakie konsekwencje grożą za nieprzestrzeganie obowiązku segregacji śmieci?
Ustawa wprowadziła zróżnicowanie stawek opłat za śmieci segregowane i niesegregowane. W efekcie osoby, które nie segregują śmieci, obciążane są zdecydowanie wyższą opłatą, niż osoby segregujące odpady. Jeśli właściciele nieruchomości nie będą selektywnie zbierać śmieci, odpady będą traktowane jako zmieszane, co może być podstawą do naliczenia przez gminę wyższych stawek. Stawki za wywóz śmieci są natomiast niższe dla osób, które posiadają przydomowe kompostowniki i we własnym zakresie zagospodarowują część produkowanych przez siebie odpadów.
Co zrobić z odpadami, które nie mają odpowiadającego pojemnika?
Selekcja odpadów polega na umieszczeniu ich w osobnych workach i pojemnikach. Istnieją jednak odpady, np. budowlane, które nie mają swoich pojemników. Jednym ze sposobów na pozbycie się tego rodzaju odpadów jest wynajem kontenera na śmieci, np. w firmie Pajdak, specjalizującej się w dostarczaniu kontenerów na śmieci w różnych rozmiarach oraz odbiorze gruzu i odpadów zmieszanych na terenie Małopolski, a w szczególności Tarnowa, Brzeska, Bochni i okolic.